A Növénypatika is használ sütiket a weboldalán a minőségi kiszolgálás érdekében.
Növényvédő szereket csak személyes átvétellel lehet Magyarországon forgalmazni, azokat nem szállítjuk ki futárral!
Nincs üzletünk más településen, csak Baján.
Termékek

Mit tehetünk a vakondok ellen?

Mit tehetünk a vakondok ellen?
A vakond hazánkban védett állat, elűzése és távol tartása nem egyszerű feladat, hiszen okos állat, ami visszatalál a járataiba. 
Annak ellenére, hogy kertjeinkben kellemetlenné válhatnak, hasznos segítők is lehetnek. Tevékenységük során lazítják a talajt, ritkítják a kártevőket, ami javítja a talaj minőségét, elősegíti a növényvédelmet és a növények egészséges növekedését. A vakondtúrás morzsalékos talaj, biztosan kártevőmentes, és tökéletes palántázáshoz, növényültetéshez.
Több hasznos módszer és technika ismert a kellemetlen túrások ellen, ezeket ismertetjük cikkünkben.

A riasztó módszerek hatékonysága tapasztalataink szerint nagyban függ az évszaktól.
Tavasszal és nyár elején a rovarok nagy tömegben vannak jelen a talaj felső részén, ezért ilyenkor könnyedén találnak maguknak táplálékot a vakondok, könnyen el is lehet őket riasztani. A nyár végén, ősz elején, ahogy betakarítjuk a terméseket és már csak pontszerűen öntözzük a kertet, akkor ott leszenek a rovarok, és ott lesznek a vakondok is, ilyenkor nehezebben talál táplálékot a vakond, sokkal nehezebb őket elriasztani. Az éhségérzetük erősebb a szerek riasztó hatásánál, ilyenkor már „vakok és süketek” lesznek…. 
Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy ősszel és télen kevés a megvilágított órák száma, ilyenkor a napelemmel működő készülékek nem riasztanak egész nap, nem lesznek kellően hatékonyak, elemmel működőt kell használni.
Öntsük ki!
A vakond elleni harcban segíthet a vakondjáratok vízzel való elárasztása, ám ez közel sem tökéletes módszer, ugyanis a nagy mennyiségű vizet a talaj könnyen elnyelni, ráadásul a növények számára ez sokszor akár káros is lehet. A vakond a kiöntés során egyszerűen a felsőbb járatokba menekül, vagy távozik a szomszédba, ám miután eltűnt a víz, visszatér a kertbe.
Csináljunk huzatot a járatban!
Az egyik leghumánusabb megoldás a huzat keltése az üregekben, ugyanis a vakond kimondottan nem szereti a huzatot, ezért sok esetben egyszerűen odébb áll. Huzatot könnyen kelthetünk, ha a túrásokat felszámoljuk vagy az alagutak nyílását megnagyobbítjuk. Hosszú távon azonban ez sem feltétlen a leghatásosabb megoldás, mivel a kiöntéshez hasonlóan ennél a módszernél is visszatérhet az állat, ráadásul a lyukak el is csúfítják a területet.
Riasztás hanggal
Köztudott, hogy a vakondok nem szeretik a hangos zajokat, ezért az üres sörösüvegek is a segítségünkre lehetnek. A palackot majdnem a pereméig beássuk a földbe, úgy, hogy csak a nyaka látszon ki. Szeles időben az üveg búgó hangot ad ki, amely rendkívül zavarja a vakondot. Több üveget érdemes elhelyezni a kert különböző részein, különösen azokon a területeken, ahol a vakondok gyakran járnak. 
Az üveges technika modern verziója az elemmel működő vakondriasztó, ami a vakond számára rendkívül irritáló frekvenciájú zajt bocsát ki. A riasztó által keltett hang a talajban terjed, azonban az agyagos, homokos, köves földben kevésbé hatékonyan működik. Főleg morzsalékos, vályogos és nedves talajban érdemes alkalmazni. A vakondriasztót hetente ajánlott átrakni másik helyre, vagy akár érdemes egyszerre többet is leszúrni a kertben, ugyanis a készülék által kibocsátott hang csak 20-30 méter távolságban terjed. A készüléket a kártevők járatainak közelében, legalább 20 cm mélyen kell a talajba szúrni úgy, hogy a járatok mélységében legyen az alsó része, ahol a hang jön. A készülék méretét a területhez kell igazítani, vannak kisebb, 300-400 és nagyobb, 800-1000 négyzetméterre valók.
Praktikus választás a napelemes vakondriasztó, mivel nem igényel elemcserét. A hatótávolságuk változó. A kert teljes területének lefedéséhez általában több ilyen eszköz együttes használata szükséges. Ahogy korábban említettük, ősszel és télen nem fognak egész nap riasztani! 
A vakondriasztók rendkívül egyszerű és környezetbarát megoldást biztosítanak a vakond ellen, tapasztalataink szerint a legjobb megoldást adják hosszú távon.
Riasztás illattal
A vakond a jó szaglása segítségével találja meg a táplálékát a talajban, így ezt megzavarva elhagyja a területet. A klasszikus módszer a járatba kellemetlen illatú anyagokat helyezni. Az egyik legősibb praktika, hogy a kerttulajdonosok gázolajba vagy petróleumba mártott ruhát gyűrnek a járatokba, de akár kávézaccot, borsot, hámozott fokhagyma gerezdet is szórhatunk a földtúrásokba, többen borászati kénlap égetéssel próbálkoznak. 
Gyári megoldások a füstgyertya, vakondriasztó golyók valamit vakondriasztó műtrágya használata. Ha szerencsénk van, a vakondok elkerülik kertünket.
A füstgyertya erős illatával riaszt. Miután meggyújtottuk, a ricinusolajban gazdag füst bevonja a vakondok járatát, fizikai gátat képezve az alagút felületén, és mellékízt ad tápláléknak. Ennek hatására a vakondok máshol keresnek élelmet. Ügyeljünk rá, hogy tömjük be a többi vakondtúrás nyílását, hogy ne szivároghasson ki a füst.
 A vakondriasztó golyók erős illatukkal teszik ezt hosszabb ideig. Fontos, hogy a járatokat a szerek használata előtt tisztítsuk ki, mossuk át vízzel, hogy a szagok megfelelőn áramolhassanak a járatrendszerben. 
Léteznek olyan műtrágyák, amelyek a gyep táplálása mellet erős illatukkal a vakondokat is riasztják a területről. Vegyük figyelembe, hogy csak néhány héttel a kiszórás után kezdenek hatni, mivel időbe telik a termék feloldódása.
A talajfertőtlenítő szerek is hatékonyak a rovarok és közvetve a vakondok ellen. Kiszórásuk után kevesebb rovar lesz a területen, ezzel kevesebb táplálék a vakondnak, ráadásul ezek elég kellemetlen szagúak, így is riasztják azokat. Veteményes kertben be kell forgatni őket, füves terület esetében a kiszórás után nagyobb vízadaggal be kell öntözni a területet, hogy bejusson a szer a talajba.
Természetes megoldás, ha olyan növényeket ültetünk a kertbe, amelyek illata elűzi a hívatlan látogatókat. 
A nagy sárfű, másik közismert nevén vakondűző fű (Euphorbia lathyris): mint vakondriasztó növény 5-10 méteres körzetében fejti ki a hatását. A kutyatejfélék családjába tartozik, gyökerei olyan illóolajokat tartalmaznak, amik bántják a vakond érzékeny orrát, így az állat inkább arrébb áll. Ez a vakondriasztó növény látványnak sem utolsó: magassága elérheti a két métert is, virágai élénksárgák. Vigyázat: mérgező és mivel Euphorbiaról van szó, a tejnedve bőr irritációt okozhat! Olyan kertbe semmi szín alatt ne telepítsük, ahol gyerek is van.
Kerti laboda (Atriplex hortensis L. convar. hortensis): hatása megegyezik a nagy sárfűével, magassága is hasonló, ám, míg az előző mérgező, a kerti laboda bátran fogyasztható! Magas C-vitamin tartalma miatt gyakran szedik, spenóthoz hasonló levél zöldség és főzeléket készítenek belőle.
Gyalogbodza (Sambucus ebulus): Ez egy évelő lágyszárú növény, ne keverjük össze a feketebodzával, ami fás cserje és a virágjából bodzaszörp készíthető, a bogyóját is felhasználhatjuk lekvárnak, valamint szörp készítésére. De nem róla van szó! A gyalogbodzát mérgező részei miatt kerülni szoktuk. Vakondriasztó növénynek viszont hatásos lehet: dugjunk levágott bodzaágat a vakondjáratba, az állatok ezt az illatot sem szeretik, így hamarosan távozni fognak! Ha nem vagyunk eléggé óvatosak, akkor vakondok helyet magunk leszünk a károkozók, mert a bodza félék könnyen legyökeresednek.
A csillaghagyma (Tulbaghia violacea) és a császárkorona (Fritillaria imperialis) esetében a növény erős szagú gyökerei tartják távol a vakondokat, pockokat, ha ásás során megsértik azt. Azonban ezt a jellegzetes illatot is megszokhatják. 
Vakondháló a talajban
Vakondhálót tartják a leghatékonyabb módszernek. A vakondháló tulajdonképpen egy sűrű, rugalmas műanyag háló, amelyet a felszín alatt kell lehelyezni. A háló gyakorlatilag ellehetetleníti a vakondtúrásokat, ugyanis az állat a vakondháló miatt nem tud feljönni a föld alól, így egy idő után inkább elhagyja a kertet. Gyepesítés előtt kell a talajba helyezni. Hátránya, hogy csak a gyep telepítésekor lehet lefektetni, utólag már igen munka- és költségigényes beruházás. A telepítési mélység gyep esetében a fű gyökérzónája alá (8-10 cm), automata öntöző esetében a lefektetett csövek, szórófejek alá (20 cm mélységben) telepítsük. Sajnos a vakondháló nem alkalmazható a veteményeskertekben, ezért ott más eszközöket kell bevetni.
Csaljuk csapdába
Hatékony módszer, ha az állatot túrás közben csípjük nyakon. Az élvefogó csapdát tegyük a kitisztított, szabaddá tett járatba úgy, hogy ne kerüljön rá föld, majd fedjük be deszkával, cseréppel, hogy a fény ne jusson a járatba. Miután a vakond bekerült az alagútba, nem tud kijönni onnan. Az elfogott állatot helyezzük át egy erdős részre vagy rétre.
Kaphatók mezei pocok csapdák is, amelyeket többen használnak vakond elfogásra. Ezek az eszközök azonban megölik az állatokat, mezei pocok irtásra készülnek.
Sokaknak szerencséjük van, és házikedvenc kutyájuk, macskájuk hatékonyan kiássa a betolakodó vakondot a talajból. 
A fentieken kívül is rengeteg módszer létezik, sokan sokféle módszerre esküsznek, és nem mindegyik válik be mindenhol. Fontos tehát, hogy saját környezetünkhöz alkalmazkodjunk mi is. Kérdezzük meg szomszédokat, a környék idősebb lakóit, nekik mi vált be a legjobban? Persze csak olyannak higgyünk, akinek kertje nincs teli földkupacokkal…
(zárásként egy veszélyes de biztos módszer, amit nem próbálj ki otthon…

Felhasznált irodalom: 
Agrárszektor: Elárulta a titkot a szakértő: így űzheted ki a vakondot végleg a kertedből
Ripost: Ettől a módszertől menekül el a vakond a kertedből